„Zbyt” niski czynsz? Sprawdź, czy można wypowiedzieć jego wysokość!

„Zbyt” niski czynsz? Sprawdź, czy można wypowiedzieć jego wysokość!

11-09-2015


Radcowie prawni i adwokaci Kancelarii Causa Finita Commercial Real Estate Law Firm właśnie zakończyli prace nad kolejną publikacją dotyczącą problematyki najmu lokali w centrach handlowych.

Tematem najnowszej publikacji jest art. 685 1 K.c. i różnice w jego interpretacji. Zgodnie z art. 685 1 K.c. Wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając jego dotychczasową wysokość najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.

Autorzy, praktycy prawa nieruchomości komercyjnych, nie tylko wyjaśniają zawiłości prawne procesu podwyższenia czynszu, ale podpowiadają, jak ustalić jego rynkową wartość. Nadto, dają receptę, jak rozmawiać z najemcą, by odnalazł się w nowych realiach.

W opinii ekspertów z Kancelarii Causa Finita wynajmujący nie może dowolnie podwyższać czynszu. Czynsz najmu jest bowiem tak zwanym „przedmiotowo istotnym postanowieniem umowy najmu”, toteż brak zgody najemcy na jego nową wysokość, powoduje rozwiązanie najmu. Najemcy z pewnością będą bowiem kwestionować tak dokonaną podwyżkę czynszu, powołując się na nadużycie przez wynajmującego prawa do dokonania wypowiedzenia, lub też twierdząc, że podwyżka jest nieuzasadniona.

Wypowiedzenie dotychczasowej wysokości czynszu najmu jest jednak generalnie możliwe. Wynajmujący muszą jednak pamiętać, że przepis art. 6851K.c. to nie żadna carte blanche dla realizacji pobożnych życzeń w zakresie wysokości czynszu. To raczej prawny instrument, służący przywróceniu równowagi pomiędzy tym, co wynajmujący świadczy najemcy, a tym, co dostaje w zamian.

– Po dużym sukcesie poprzedniego e-booka poświęconego zagadnieniom e–commerce i jego wpływom na umowy najmu w centrach handlowych, tym razem przyszedł czas, by przeanalizować sposób na jednostronne podwyższenie stawki czynszu przez wynajmującego. W naszej publikacji opisujemy, jak dokonać tego w oparciu o przepis art. 685 1 Kodeksu cywilnego. Publikacja instruuje krok po kroku, praktycznie, jakie czynności należy wykonać, by złożone wypowiedzenie stawki czynszu było skuteczne, a nowa stawka czynszu nie odbiegała od rynkowych standardów. Wskazuje, przy jakich zapisach umowy najmu zastosowanie tej procedury jest możliwe – komentuje dla Retailnet Robert Szczepanek, założyciel Causa Finita Commercial Real Estate Law Firm.

– W naszej publikacji znajduje się wiele praktycznych przykładów postępowania z najemcami w sytuacjach trudnych i konfliktowych. Publikacja jest swoistym przewodnikiem, który umożliwia swobodne i pewne poruszanie się w tym szczególnie trudnym zagadnieniu, jakim jest podwyższanie należności czynszowych w umowie najmu – podkreśla Małgorzata Skawińska, aplikant adwokacki, Causa Finita Commercial Real Estate Law Firm.

Z przedstawicielami Causa Finita Commercial Real Estate Law Firm będzie można spotkać się podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum 2015. Forum odbędzie się w dniach 16-17 września 2015 roku w warszawskim centrum wystawienniczym EXPO XXI


autor:

Kancelaria Causa Finita Commercial Real Estate Law Firm


Polityka prywatności i polityka Cookies określa zasady przetwarzania i ochrony danych osobowych przekazanych przez Użytkowników oraz plików Cookies, pojawiających się na stronie internetowej: https://causafinita.pl.