Współczesny Don Kichot branży galerii handlowych?

Współczesny Don Kichot branży galerii handlowych?

30-11-2014


Nie milknie dyskusja po opublikowanym w portalu Onet.pl artykule p.t.: „Dramat najemców galerii handlowych: koszmarne wspomnienia i długi”.

Artykuł ten opisuje historię jednego z najemców, długoletniego przedsiębiorcy, którego biznesowa fortuna skończyła się w momencie wynajęcia lokalu w jednej z galerii handlowych. Ów najemca zapowiada pozwy przeciwko galeriom handlowym o zadośćuczynienia i odszkodowania. 

Twierdzi on, że głównym powodem bankructw najemców centrów handlowych jest brak klientów. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą oczywiście chciwi deweloperzy, którzy prezentują najemcom nieprawdziwe dane o foot fall projektów. Obecnie tropi i nagłaśnia domniemane oszustwa właścicieli centrów handlowych oraz prowadzi ostrzegawczego bloga dla najemców poświęconego tej tematyce. W artykule zdradza nawet, że za pisanie „prawdy” na temat praktyk centrów handlowych obawia się o swoje życie.

Czyżby rzeczywiście podejrzewał, że jakiś inwestor wystawił na niego zlecenie?

Unia Deweloperów Nieruchomości Komercyjnych kontaktowała się z Onet.pl w celu przedstawienia naszego punktu widzenia tej problematyki. Próby kontaktu z portalem zostały jednak całkowicie zignorowane – nikt, nawet kurtuazyjnie, nie odpowiedział na naszego e-maila. Tymczasem chcieliśmy zadać jedynie kilka prostych pytań. Na przykład, czy którykolwiek najemca został kiedykolwiek zmuszony przez któregoś wynajmującego do zawarcia umowy najmu? Czy treść takiej umowy trzyma się przed najemcami w tajemnicy? Czy nie wpuszcza się najemców do galerii handlowych przed podpisaniem przez nich umów najmu, aby przypadkiem nie byli w stanie zbadać uwarunkowań komercyjnych obiektu? Najemca, o którym mowa dużo mówi o oszustwach deweloperów galerii handlowych. Ciekawe jednak, czy w okresie kiedy sam prowadził sklep w galerii handlowej, nigdy nie zachwalał sprzedawanych w nim towarów twierdząc, że są one najlepszej jakości po najniższej cenie? A kiedy po zakupie zdezorientowany klient wrócił do jego sklepu twierdząc, że znalazł obok podobny towar, lecz sporo taniej, to czy oddał mu pieniądze?

Problemy powyższe z pewnością zostaną poruszone podczas kolejnego spotkania Unii Deweloperów Nieruchomości Komercyjnych, które odbędzie się 2 grudnia w Hotelu Hilton w Warszawie. Partnerem merytorycznym imprezy będzie portal www.retailnet.pl.


autor:

Robert Szczepanek, radca prawny, właściciel Kancelarii Prawniczej Causa Finita


Polityka prywatności i polityka Cookies określa zasady przetwarzania i ochrony danych osobowych przekazanych przez Użytkowników oraz plików Cookies, pojawiających się na stronie internetowej: https://causafinita.pl.