Waloryzacja stawek czynszu – coroczny temat dla zarządzających centrami handlowymi

Waloryzacja stawek czynszu – coroczny temat dla zarządzających centrami handlowymi

22-02-2017


Początek roku to dla centrów handlowych czas waloryzacji stawek czynszów najmu. Na ile poprawi to wyniki finansowe nieruchomości?

Z komunikatu Eurostat opublikowanego w dniu wczorajszym wynika, że indeks HICP wzrósł w okresie od stycznia 2016  do stycznia 2017 o 1,8 proc. O taką wartość można zatem zasadniczo podwyższyć czynsze najmu w centrach handlowych.

Niemniej jednak, analizując wskaźniki HICP dla szczegółowych indeksów cen, generalnie spodziewać się trzeba pogorszenia przychodu operacyjnego netto nieruchomości handlowych (NOI). Indeks cen energii wzrósł w tym okresie o prawie 10 proc. (w przypadku Polski wzrost wzrósł trochę poniżej 7 proc. ).

Prowadzi to do wniosku, że czynsze rosną wolniej niż ceny energii i innych, pochodnych od energii kosztów operacyjnych centrum handlowego.

Na wynikach polskich centrów handlowych może dodatkowo zaważyć wzrost stawek ubezpieczeniowych w 2016 roku (ogółem o ponad 10 proc.).

Magdalena Szczepanek, radca prawny. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2010 roku prawnik w Kancelarii Prawniczej Causa Finita. Zajmuje się obsługą procesu komercjalizacji nieruchomości komercyjnych oraz negocjacjami umów najmu.

Causa Finita Commercial Real Estate Law Firm specjalizuje się w prawie nieruchomości oraz kompleksowej obsłudze procesów inwestycyjnych obejmujących przede wszystkim nieruchomości komercyjne – centra handlowe oraz hotele.


autor:

Magdalena Szczepanek, radca prawny w Kancelarii Prawniczej Causa Finita Commercial Real Estate Law Firm


Polityka prywatności i polityka Cookies określa zasady przetwarzania i ochrony danych osobowych przekazanych przez Użytkowników oraz plików Cookies, pojawiających się na stronie internetowej: https://causafinita.pl.