REIT-y nie dla rynku nieruchomości komercyjnych

REIT-y nie dla rynku nieruchomości komercyjnych

REIT-y miały stanowić zastrzyk kapitału dla rynku nieruchomości komercyjnych. Tak się jednak nie stanie, przynajmniej na razie.

“Aktualne plany rządzących co do REIT są wyrazem zupełnego niezrozumienia roli, jaką nieruchomości komercyjne pełnią w każdej dojrzałej gospodarce” – komentuje w rozmowie z redkacją Retailnet.pl Robert Szczepanek, radca prawny, właściciel Kancelarii Prawniczej Causa Finita.

Ustawa o REIT-ach, wbrew wcześniejszym planom Ministerstwa Finansów, prawdopodobnie nie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. – tak wynika z wypowiedzi Macieja Obronieckiego, zastępcy dyrektora departamentu rozwoju rynku finansowego w MF.

– Jesteśmy na razie na etapie analizowania, odbywamy spotkania, więc raczej nie wydaje się, żeby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2018 r. – powiedział Obroniecki cytowany przez PAP. Wcześniej, w projekcie ustawy przedstawionym przez MF, resort zakładał, że ustawa wejdzie w życie od początku przyszłego roku.

Z punktu widzenia branży nieruchomości komercyjnych istotniejsza od terminu wprowadzenia ustawy jest zmiana jej zapisów. Zgodnie z nową koncepcją Ministerstwa Finansnów, REIT-y będą mogły być prowadzone „tylko w formule mieszkaniowej”, o czym poinformował Maciej Obroniecki.

Eksperci nie kryją rozczarowania

– Aktualne plany rządzących co do REIT są wyrazem zupełnego niezrozumienia roli, jaką nieruchomości komercyjne pełnią w każdej dojrzałej gospodarce. Szkoda tylko entuzjazmu branży oraz czasu, jaki analitycy poświęcili na tą tematykę podczas analiz pierwszej wersji projektu ustawy – komentuje Robert Szczepanek, radca prawny, właściciel Kancelarii Prawniczej Causa Finita.

Podobnego zdania jest Marek Paczuski, Dyrektor w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego, Savills. – Nie do końca zrozumiałe jest dlaczego struktury typu REIT w Polsce miałyby nie inwestować w nieruchomości komercyjne, podczas gdy robią to od wielu lat na całym świecie. Umożliwienie pośredniego inwestowania w szczególności osobom indywidualnym w obiekty komercyjne, które z powodu wartości pojedynczych transakcji są poza ich możliwościami finansowymi, daje ciekawą i relatywnie bezpieczną alternatywę dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych – tłumaczy w rozmowie z redakcją Retailnet.pl Marek Paczuski.

– Pamiętajmy, że z zasady inwestowanie w REIT-y to inwestowanie długoterminowe z myślą o regularnie wypłacanej dywidendzie. Do takiego profilu dobrze pasują atrakcyjnie zlokalizowane obiekty handlowe, które cieszą się stałym popytem ze strony najemców, co oznacza regularne płatności czynszów – źródła wypłat dla inwestorów – dodaje ekspert firmy Savills.

 Czym podyktowana była zmiana w ustawie

Zdaniem Roberta Szczepanka, aktualne rozwiązanie pisane jest zasadniczo dla jednego podmiotu: BGK Nieruchomości, spółki zależnej państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Spółka ta chciałaby na rynku pozyskiwać kapitał na projekty związane z projektem „Mieszkanie plus” i rządzący uznali, że mechanizm REIT jej to ułatwi. Sytuacja będzie jednak najprawdopodobniej inna – projekt „Mieszkanie plus” nie jest w założeniu projektem komercyjnym, przez co nie będzie zapewniał dla inwestorów rynkowej stopy zwrotu. Do tego NBP zapowiada podniesienie w przyszłym roku stóp procentowych. Jeżeli to nastąpi, trudno będzie przekonać inwestorów instytucjonalnych, czy nawet drobnych ciułaczy, że REIT-y są przedsięwzięciem atrakcyjnym w porównaniu do lokat bankowych czy obligacji skarbowych – wyjaśnia swoje stanowisko Robert Szczepanek.

źródło: https://retailnet.pl/2017/09/20/118120-reit-y-nie-dla-rynku-nieruchomosci-komercyjnych/

Inne aktualności