Nowi klienci i nowe projekty. Causa Finita zdradza plan działań na 2018 rok

Nowi klienci i nowe projekty. Causa Finita zdradza plan działań na 2018 rok

Causa Finita Commercial Real Estate Law Firm rozpoczyna rok od pozyskania nowych obiektów handlowych do obsługi prawnej i pracy nad zupełnie nowym projektem, który diametralnie odmieni sposób prowadzenia sporów sądowych w Polsce.

O szczegółach i planach firmy na ten rok rozmawiamy z mec. Robertem Szczepankiem, właścicielem Causa Finita.

Obsługa prawna nieruchomości komercyjnych to jedna z głównych specjalności kancelarii Causa Finita. Nad jakimi projektami aktualnie pracujecie?

Jeżeli chodzi o podstawową działalność, to w kwestiach prawniczych rok zaczął się dla nas bardzo pracowicie. Rozpoczęliśmy współpracę z nowymi klientami przy obsłudze prawnej projektów handlowych w Nowym Targu, Dzierżoniowie, Pułtusku i Turku. Ponadto Grupa Acteeum zleciła nam obsługę prawną swoich dwóch nowych projektów: w Chełmie i Andrychowie. Do tego od stycznia rozpoczęliśmy stałą współpracę z Grupą Gemini.

Causa Finita znana jest także z tworzenia pionierskich programów dla najemców. W ubiegłym roku wystartowała Synthica – program służący do obsługi i zarządzania najmem sieci handlowych. Czy są już najemcy, którzy zdecydowali się na wdrożenie tego systemu?

Program Synthica nabiera swojego docelowego kształtu. Posiada sporo nowatorskich rozwiązań, takich jak na przykład narzędzie do monitorowania stanu komercjalizacji centrów handlowych, system personalizowanych raportów czy system automatycznego aktualizowania danych w oparciu o dokumenty wchodzące w życie w przyszłości, niedostępnych dla aplikacji opartych na przeróbkach systemów do property management. Rok rozpoczęliśmy od wdrożenia pilotażowego Synthica w firmie Deichmann. Zainteresowanie prezentacjami jest spore.

Jednym z najbardziej oczekiwanych projektów nad którymi aktualnie pracujecie jest wdrożenie systemu internetowego sądu polubownego. Czym będzie wyróżniała się usługa i kiedy będzie dostępna?

Nasza spółka, Causa Finta S.A., pracuje nad pierwszym w Polsce, w pełni elektronicznym sądem polubownym, który przeniesie sposób prowadzenia spraw sądowych w dwudziesty pierwszy wiek. Nasz sąd będzie nazywał się „Ultima Ratio” Pierwszy Elektroniczny Sąd Polubowny przy Stowarzyszeniu Notariuszy Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie i będzie pozbawiony wszystkich tych archaicznych instytucji, które sprawiają, że średni czas trwania sprawy sądowej w jednej instancji w Polsce to dziś 14 miesięcy.

Jak zamierzacie to osiągnąć?

Ultima Ratio będzie sądem wyłącznie elektronicznym. Nie będzie w nim budynków sądu do których trzeba się udać, rozpraw, na które trzeba pojechać, nie będzie też zeznań świadków, przesłuchania stron, opinii biegłych czy dowodów z oględzin. Wszystkie doręczenia będą dokonywane jedynie pocztą elektroniczną. Dowody w Ultima Ratio – również zdjęcia oraz pliki audio czy wideo – będzie można zamieszczać na profilu sprawy sądowej bezpośrednio z pulpitu komputera metodą drag’n’drop a nawet wprost z telefonu komórkowego. Wszystko to sprawi, że ostateczny wyrok – o takiej samej mocy jak wyrok sądu powszechnego, będzie wydawany maksymalnie w 21 dni.

Jakie korzyści Wasz projekt przyniesie stronom?

Najważniejszymi korzyściami płynącymi z Ultima Ratio będą przed wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy oraz wydajniejsza praca. Windykacja należności nigdy nie była tak sprawna. Dłużnik nie ma praktycznie żadnych możliwości nieuzasadnionego przewlekania postępowania, gdyż za obronę musi również zapłacić wpis.

Ultima Ratio powstaje we współpracy ze stowarzyszeniem notariuszy. Jaką rolę w Waszym sądzie będą pełnić rejenci?

Ultima Ratio przeznaczony będzie przede wszystkim do rozpoznawania dużej liczby powtarzalnych spraw z umów z masowym kontrahentem. Tego typu sprawy rzadko mają charakter sporny. Zadania sądu gospodarczego przypominają przy ich rozstrzyganiu to, czym na co dzień zajmuje się notariusz – a więc analizowanie dokumentów i wydawanie na ich podstawie orzeczenia. Nasi Partnerzy ze Stowarzyszenia Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej roztaczają nad naszym przedsięwzięciem patronat merytoryczny. Dzięki temu mamy pewność, że Ultima Ratio jest w stu procentach zgodny z prawem, zaś regulamin sądu podlega stałej weryfikacji przez najlepszą w Polsce prawniczą kadrę profesorską. Notariusze będą również dbali o dostępność i szkolenie arbitrów oraz o właściwy poziom procesu orzeczniczego. Dzięki temu nasza spółka może bezpiecznie skupić się na procesach biznesowych, sprawach organizacyjnych, zająć się tworzeniem systemu elektronicznego oraz planować działania promocyjne i marketingowe.

Na jakim etapie jest Wasz projekt? Kiedy będzie można kierować pierwsze sprawy za pomocą nowego systemu?

Prace nad Ultima Ratio trwają już ponad dwa lata. Przez ten czas, wraz z Mecenas Dianą Kalitą oraz Prezesem Krzysztofem Stańko, odbyliśmy setki spotkań, zgromadziliśmy pokaźne archiwum materiałów o potencjalnych klientach sądu, przeprowadziliśmy ogromną liczbę badań. Aktualnie kończymy testy modelu biznesowego oraz finalizujemy dokumentację systemu elektronicznego. Start Ultima Ratio planowany jest w I kwartale 2019 roku.

źródło: https://retailnet.pl/2018/02/02/120453-nowi-klienci-nowe-projekty-causa-finita-zdradza-plan-dzialan-na-2018-rok/

Inne aktualności